miercuri, 25 noiembrie 2015

Real Madrid nu e Dinamo, nici Shahtior nu e Foresta

Aseara Sahtiorul lui MIrcea Lucescu a murit frumos si, continuand in Europa League, ar avea sanse sa o castige daca va continua sa joace cum a facut-o in ultimul sfert de ora cu Real Madrid.

Destabilizata inca din minutul 18, cand Cristiano Ronaldo a deschis scorul, Sahtior era condusa cu 4-0 in minutul 77 cand a reusit primul gol. Apoi au venit inca doua in urmatoarele 12 minute, dar deja nu mai era timp pentru cel al egalarii, care ar fi insemnat o extraordinara revenire, mai ales ca adversarul era Real Madrid. Spaniolii nu sunt insa Dinamo si nici ucrainienii nu sunt Foresta Falticeni, ca sa intoarca rezultatul.

Iata rezultatele de aseara:

GRUPA A

• Șahtior - Real Madrid 3-4 (daca nu juca Cristiano Ronaldo, Sahtior ar fi invins cu 3-2)
    (Teixeira 77, 89, Dentinho 83 / Cr. Ronaldo 18, 70 Modrici 49, Carvajal 53)
  • Malmo - PSG 0-5 (daca nu e Ibrahimovici, e Di Maria!)
    (Rabiot 4, Di Maria 14, 68, Ibrahimovici 50, Lucas 82)
1. Real Madrid 13p
2. PSG 10p
3. Şahtior 3p
4. Malmo 3p

GRUPA B

• ȚSKA Moscova - Wolfsburg 0-2 (nemtii raman nemti, iar rusii au uitat razboiul mondial)(Schurrle 67, 88)
  • Manchester United - PSV 0-0 (complexul olandez sau PSV al lui Van Gaal)
1. Wolfsburg 9p
2. Manchester Utd. 8p
3. PSV Eindhoven 7p
4. ŢSKA Moscova 4p
Grupa C:
  • Astana - Benfica 2-2 (Astana a remizat acasa cu toate cele trei adversare din grupa)(Twumasi 19, Anicici 31 / Jimenez 40, 73)
  • Ateltico - Galatasaray 2-0 (acelasi rezultat ca la Istanbul)
    (Griezmann 13, 68)
1. Atletico 10p
2. Benfica 10p
3. Galatasaray 4p
4. Astana 3p
Grupa D:
  • Juventus - Manchester City 1-0 (Juve o invinge la Man City in ambele partide, lucru pe care nu l-a reusit cu Sevilla sau Monchengladbach)
    (Mandzukici 17)
  • Monchengladbach - Sevilla 4-2 (nemtii si-au asigurat 90% calificarea in Europa League, spaniolii detinatorii titlului risca sa stea acasa de la primavara)
    (Stindl 29, 83 Johnson 68, Raffael 78 / Vitolo 82, Banega 90+1)